Vyššie dane aj odvody, nižší bonus na deti. Poslanci schválili šetrenie Ficovej vlády

Konsolidačný balíček by zatriasol každou vládou, zatrasie aj Ficovými voličmi, hovorí politológ

Zdroj: TV Pravda

Od budúceho roka sa tak okrem iného zvýši daň z pridanej hodnoty, zvýši sa korporátna daň, vznikne tiež veľmi kritizovaná daň z finančných transakcií, znížia sa rodičovské dôchodky a zníži sa tiež daňový bonus na dieťa. „Ani nám sa príliš do toho nechcelo,“ poznamenal po schválení konsolidačných opatrení premiér Robert Fico (Smer). Predstavitelia koalície dlhodobo tvrdia, že tieto opatrenia robia, aby Slovensko netrestali finančné trhy. A tiež to, že za zlé hospodárenie môžu predchádzajúce vlády. „Roku 2020 koalícia, v ktorej bol Smer-SD, SNS a Most-Híd, odovzdala verejné financie vo vynikajúcom stave. Potom prišli roky 2020 až 2023, počas ktorých sa vystriedali tri vlády, jedna horšia ako druhá, kde sa bez akejkoľvek kontroly vyhadzovali miliardy na zdravotnícke pomôcky a vakcíny,” povedal Fico.

Podobu konsolidačného balíka ukázala koalícia v polovici septembra a počas dvoch týždňov sa jeho podoba výrazne menila. Koalícia si tak v parlamentnej rozprave vypočula kritiku založenú na tom, že jednotlivé opatrenia nepripravila poriadne. Podľa opozície chýba v schválenom balíku dostatočné šetrenie na strane štátu.

Pozor Aktualita:  RÁNO pri Košiciach nafúkalo 10 vodičov: Jedného chytili DVAKRÁT, šok pri pohľade na tester

Ladislav Kamenický Čítajte viac Novinky v šetriacom balíku. Priplatia si bohatší a firmy. Môže za to chyba, ktorú koalícia teraz rýchlo opravuje

To ukazujú aj odhady expertov na verejné financie z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Tí odhadujú, že štát vyzbiera navyše od ľudí a firiem 1,927 miliardy eur a na výdavkoch ušetrí zhruba 758 miliónov eur. Opatrenia na strane príjmov sú teda podľa rozpočtových expertov viac ako 2,5-krát objemnejšie ako šetrenie na strane výdavkov.

Koncom minulého roka práve Martin Šuster z rozpočtovej rady v rozhovore pre denník Pravda upozornil, že vláda by mala hľadať úspory najmä vo výdavkoch. „Dlhodobo úspešnejšie konsolidujú krajiny, ktoré šetria najmä na výdavkoch. Možno jednoduché pravidlo by znelo, že treba ušetriť dve tretiny na výdavkoch a jednu tretinu na príjmoch,“ poznamenal Šuster.

Opozícia navyše koalícii vyčíta, že nepripravila prorastové opatrenia. „Najlepšia konsolidácia je ekonomický rast. Určite by nemala ísť na úkor pracujúcich, tých, čo tvoria hodnoty. My by sme investovali do podnikania, napríklad odvodovo odpočítateľnou položkou, investíciami do vedy, výskumu, vzdelania,“ uviedol Štefan Kišš, poslanec Progresívneho Slovenska. Zároveň z opozície zaznieva, že štát málo šetrí na sebe a podľa nich je priestor na úsporu na strane štátu vo výške pol miliardy eur. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) celý čas na kritiku reaguje tým, že opozícia nemá vlastné riešenia. „Žiaľ, nikto z PS nám dnes nevedel povedať, ako by konsolidoval, a mal som za nich pocit prenesenej hanby. Samé vajatanie, zavádzanie a nič konkrétne,“ poznamenal Kamenický.

Pozor Aktualita:  Nobelovu cenu za ekonómiu udelili za objasnenie roly inštitúcií pre prosperitu krajiny — čo to znamená podľa Juraja Petroviča

Šéf rezortu financií zároveň očakáva, že tento krok pozitívne ohodnotia finančné trhy a ratingové agentúry. To by malo podľa neho viesť k tomu, že Slovensko si bude požičiavať za svoj dlh lacnejšie. Denník Pravda prináša prehľad opatrení, ktoré schválila koaličná väčšina v parlamente.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….