Zabudnuté slovenské poklady v modernom šate. Viete, čo sú to party?

Projekt Poklady: PUĽS a Party v 21. storočí

Zdroj: TV Pravda

Ako vznikol projekt Poklady?

Matúš Jaško: So Zuzkou, s Ľubom a s Katkou sa poznáme už od prvopočiatkov projektu Party v 21. storočí. Často sme sa stretávali, chodil som na ich vernisáže, a prirodzene to vyústilo do našej spolupráce. Na Slovensku takých profesionálnych telies, ako je PUĽS, nie je veľa, sú tri. Keďže sme chceli, aby to bolo na vysokej úrovni, bola to jednoznačná voľba – spojiť tieto dva umelecké svety a posúvať hranice.

Okrem obrazov má tento projekt aj iné podoby. Aké napríklad?

Viliam Mikula: Celý projekt obsahuje prehliadku svadobných párt v ich tradičnej podobe. Je tam prítomný aj spev, tanec, hudba, vizuálne umenie prostredníctvom LED stien a grafov, ktoré sú šité na mieru celému projektu. Je to balík viacerých umeleckých svetov.

Fotograf Ľubomír Sabo, manažér PUĽS-u Matúš... Foto: Pravda, Ivan Majerský

Poklady, Party v 21. storočí Fotograf Ľubomír Sabo, manažér PUĽS-u Matúš Jaško, vedúci baletu PUĽS-u Viliam Mikula a fotografka Zuzana Sénašiová.

Môžete nám priblížiť, čo sú to party?

Zuzana Sénášiová: Parta je ozdobná čelenka, ktorú kedysi nosili slobodné a bezdetné dievčatá. Bol to symbol takmer dospelého dievčaťa súceho na vydaj.

Ľubomír Sabo: Je to jeden z najväčších slovenských pokladov. Týmto programom chceme upriamiť pozornosť práve na túto skutočnosť.

Ako ste sa k partám dostali?

ĽS: Moja manželka je etnologička. Pred desiatimi rokmi mi rozprávala o partách, o ktorých som nevedel. Kedysi boli v každej dedine, odlišovali sa vzhľadom, tvarom, farebnosťou, boli to rozpoznávacie znaky jednotlivých obcí, a vlastne aj dievčat – išlo o akýsi status. Hovorila nám, že dnes sa už viac-menej nenosia, pomaly zanikajú, nikto o nich nevie. Keď nám priniesla ukázať jednu partu z Hrušova, dedinky na strednom Slovensku, kde sa našla po 60 rokoch na povale jedného domčeka, zostali sme ako obarení. Bolo to ako koruna pre kráľovnú.

Pozor Aktualita:  Hvaru hrozí, že sa premení na provinčný zapadákov. Domáci protestovali proti "nevymožiteľnému" zákonu

Fotograf Ľubomír Sabo, manažér PUĽS-u Matúš...

Ukážka z výstavy, ktorá sa momentálne nachádza...

Je zložité sa k nim dostať?

ĽS: Áno. Na tomto projekte robíme desať rokov a o mesiac ideme krstiť 58. obraz. Pri ich hľadaní sú nám nápomocní etnológovia z celého Slovenska, ktorí sú súčasťou nášho tímu. Vychádzame z výskumu, ktorý na začiatku vytvoria, dodajú nám všetky potrebné materiály k tvorbe obrazov. Samotné nájdenie party je veľmi dôležité. Stalo sa nám, že sme o jednej 126-ročnej parte vedeli zo starých fotografií, hľadali sme ju dva roky. Priniesli nám ju v rukavičkách, bola jediná svojho druhu na svete. Naozaj hovoríme o pokladoch.

ZS: Preto sme sa aj rozhodli urobiť tento projekt. Party sú našimi pokladmi, o ktorých vie naozaj veľmi málo ľudí na Slovensku, možno zopár etnológov či nadšencov folklóru, ale bežný človek sa k nim nemá ako dopracovať. Preto sme s tým pred desiatimi rokmi začali, pretože sme to chceli priniesť naozaj každému, hocijakému dieťaťu z Petržalky, ktoré vieme zaujať našimi obrazmi a zároveň mu môžeme porozprávať o našej histórii, niečo nové ho naučiť. To je pridanou hodnotou celého projektu. Nazýva sa Poklady preto, lebo nejde len o party – ako poklady môžeme vnímať všetky jeho zložky. Treba to vidieť, zježia sa vám chlpy.

Ukážka z výstavy, ktorá sa momentálne nachádza... Foto: Pravda, Ivan Majerský

Poklady, Party v 21. storočí Ukážka z výstavy, ktorá sa momentálne nachádza v bratislavskom obchodnom dome Central.

Vystavovali ste už po celom svete. Čo na vaše diela hovoria v zahraničí?

ĽS: Po asi 40 výstavách v zahraničí nám chodia pozvánky, aby sme do ich inštitúcií a galérií priniesli naše obrazy. Oslovujú na prvé videnie. Je to aj vec úplne iného spracovania, v niektorých galériách nám povedali, že sme akoby vytvorili nový štýl v umení tým, že spájame niekoľko druhov umenia – od mladistvého facepaintingu cez fotografiu a umeleckú maľbu až po samotnú etnológiu. Všetky vedecké poznatky pretavujeme do našich obrazov a dnes už aj do umeleckej šou. Ohlasy sú vynikajúce. Kto by kedysi povedal, že môžeme s našimi tradičnými folklórnymi motívmi preraziť vo svete?

Pozor Aktualita:  Emily pricestovala z Paríža do Ríma a urobila hneď niekoľko chýb, za ktoré by ste vy dostali pokutu 250 eur

ZS: Keď sme s projektom začali, chodili sme po obciach a pýtali sme sa ľudí, či by nám na fotenie zapožičali ich partu a kroje. Zabávali sa na nás, že chceme spracovávať takú nezáživnú a nemodernú tému, koho to osloví? Nám sa to ale veľmi páčilo, tak nám popriali veľa šťastia. Tým chcem povedať, že pred desiatimi rokmi nebol folklór na takom piedestáli ako dnes. Často sa nám stáva, že ľudia prídu na naše výstavy a povedia nám, že máme super tému, že teraz je to „in“. Keď sme začínali, mali sme opačný pocit, a teraz sme radi, že sa o tom začína viac rozprávať. Urobili sme tento projekt aj preto, aby to ľudia začali vnímať inak, jazykom 21. storočia. Chceme im priniesť to tradičné v modernom šate.

Pozor Aktualita:  50 nových lahodných receptov od porotkyne Pečie celé Slovensko Petry Tóthovej

ĽS: Aj v minulosti bol folklór stále živý, stále sa vyvíjal. Nemôžeme ho nikde zakonzervovať. Snažíme sa nadviazať na rozvoj minulosti a premostiť ho pre budúce generácie, dať im chrobáka do hlavy, vzbudiť v nich hrdosť na Slovensko.

SĽUK Čítajte viac Pred 75 rokmi vznikol SĽUK, jedna z výkladných skríň slovenského folklóru

Plánujete v tomto projekte pokračovať aj po dvoch premiérach, ktoré vás teraz čakajú?

MJ: Samozrejme, nebolo by správne urobiť premiéry a nechať tento unikátny projekt tak. V roku 2025 chystáme celoslovenské turné, aby sme projekt priniesli do každého kúta krajiny.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….