Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v utorok schválili zákon, ktorý zakazuje propagáciu bezdetného životného štýlu. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej sa tak stalo na pozadí snáh Kremľa o podporu takzvaných tradičných hodnôt ako aj demografickej krízy umocnenej vojnou proti Ukrajine.
Podľa návrhu zákona môžu byť fyzické osoby obvinené z propagácie bezdetného životného štýlu v médiách, filmoch a reklamách potrestané pokutou až 400.000 rubľov (3 800 eur), štátni zamestnanci dvojnásobkom tejto sumy, zatiaľ čo peňažný trest pre právnické osoby môže dosiahnuť až päť miliónov rubľov (48 000 eur).
Čítajte viac Vojna policajtov mieri na televízne obrazovky: Uvidíte zábery, ktoré v kine neboli
„Prijímame tento zákon, aby sme ochránili našich mladých ľudí pred neužitočnými ideológiami,“ uviedla Nina Ostaninová, predsedníčka výboru pre rodinnú politiku Dumy.
Prezident Vladimir Putin a ďalší vrcholní predstavitelia Ruska v posledných rokoch čoraz častejšie vyzývajú k dodržiavaniu takzvaných tradičných hodnôt, ktoré prezentujú ako protiklad k západnému liberalizmu, ktorý označujú za zdegenerovaný.
Zákon, ktorý musí ešte schváliť Rada federácie – horná parlamentná komora – a podpísať prezident, má okrem toho za cieľ napraviť hlbokú demografickú krízu, ktorú Rusko zdedilo zo sovietskej éry a z ktorej sa krajine nikdy nepodarilo vymaniť napriek radu opatrení na podporu pôrodnosti. V júli Kremeľ uznal, že demografická situácia je „katastrofálna pre budúcnosť národa“.
Čítajte viac TOP 10 slovenských seriálov posledného desaťročia: Najväčší úspech zožali „trháky“ RTVS
Podľa prvotných odhadov ruského štatistického úradu Rosstat, z ktorých citoval ekonomický denník RBC, bude v roku 2023 miera plodnosti v Rusku predstavovať 1,41 dieťaťa na ženu v plodnom veku. Za hraničnú hodnotu potrebnú na zachovanie populácie sa zvyčajne považuje hodnota 2,1 potomkov na jednu ženu.
Štátna duma dnes tiež prijala zákon, ktorý zakazuje adopcie ruských detí zo strany občanov krajín, v ktorých je legálna zmena pohlavia. Podľa predkladateľa normy Vjačeslava Volodina ide o najmenej 15 krajín, z ktorých väčšina je v Európe. Adopciu ruských detí občanmi Spojených štátov zakázalo Rusko už v roku 2012.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….