Aktuality, História, Ručné zbrane a výstroj,
Mnohé nábojnice s čiernym prachom v puškách používaných pri dobývaní amerického západu boli označené dvomi alebo tromi po sebe idúcimi číslami hneď za nominálnym kalibrom. Pozrime sa, čo tieto čísla znamenajú.
Čísla ako 45-70, 45-90, 45-110, 44-40… Každý, kto je čo i len trochu zanietencom zbraní zo starého západu, už aspoň počul o týchto historických puškových nábojoch, ktoré všetky dodnes existujú a používajú sa v mnohých moderných replikách zbraní amerického západu. Čo však znamenajú čísla v názvoch týchto nábojov?
Na začiatok si povedzme, že išlo o náboje s čiernym prachom nabité jedným typom pohonnej látky, ktorej rýchlosť horenia sa menila len na základe zrnitosti a tá bola rovnaká pre všetky zbrane určitého typu. Prvé číslo predstavuje nominálny kaliber v stotinách palca. Druhé číslo predstavuje hmotnosť zrna nominálnej náplne čierneho prachu, hoci pri rozdielnej hmotnosti jednotlivých zŕn sa náplň môže mierne zmeniť.
V prípade slávneho náboja .44-40 (.44 WCF – Winchester Center Fire z roku 1873) to znamená strelu nominálneho kalibru .44 stotín palca, nabitú 40 grainami čierneho prachu. Najmä pri výkonnom loveckom strelive, aké sa používa v puškách Sharps, môže označenie obsahovať tri čísla označujúce kaliber, náplň s čiernym prachom a hmotnosť strely . Tento typ označenia s dvomi alebo tromi číslami sa istý čas používal aj po objavení sa bezdymného prachu.
Keď sa bezdymné prachy stali štandardom a začali sa rozlišovať tak tento spôsob definovania názvov munície začal strácať svoj význam, pretože v závislosti od typu použitého prachu a jeho progresívnosti, typu strely a požadovaného výkonu mohli mať prachové náplne veľmi rozdielne hmotnosti. Preto boli prijaté iné miery, napríklad dĺžka nábojnice ako v kalibri 9×19, kde prvé číslo označuje kaliber a druhé označuje dĺžku nábojnice a obe čísla sú vyjadrené v milimetroch. V priebehu rokov sa začali používať aj iné hlavne marketingové označenia.
Tieto staršie náboje, ako napríklad .45-70 Government, sú dnes často naplnené bezdymným prachom, teda náplňou veľmi odlišnou od nominálnej náplne čierneho prachu, ale označenie náboja zostáva pôvodné. Samozrejme je možné, že nadšenci prebíjania, ktorí chcú strieľať z originálnych starožitných zbraní, budú môcť aj dnes nábojnice naplniť čiernym prachom, ale stojí za zmienku, že moderné nábojnice sú konštruované inak. Majú hrubšie steny a hrubšie dno, aby odolali väčším tlakom moderných bezdymných prachov. Z tohto dôvodu je otázne, či by moderné nábojnice mohli obsahovať pôvodnú náplň čierneho prachu. Výsledkom bude strelivo, ktoré bude mať iný výkon a vlastnosti ako originály a závisí od toho, či sú použité v originálnych dobových zbraniach alebo v moderných replikách zbraní starého západu. Samozrejme s ohľadom na bezpečnosť.
Ruská tichá ostreľovacia puška VSK-94
Rusko, 13. jún 2024 (AM) – Vojenský snajperský komplex (VSK) 94 je ľahký, kompaktný a tichý. Tento vynález remeselníkov v Tule ocenili jednotky ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti, národnej gardy a ďalších orgánov činných v trestnom konaní Ruskej federácie. Prvý prototyp VSK-94 sa objavil koncom 80. rokov XX storočia, ale puška je stále relevantná a je v prevádzke so špeciálnymi silami susedných krajín. Jej vysoká účinnosť bola preukázaná v rámci nepriateľských akcií na území Čečenska, Južného Osetska a Sýrie. Nenáročná a relatívne lacná ostreľovacia karabína komorovaná pre náboj 9×39 mm bola vyvinutá na základe malej útočnej pušky 9A-91. Vybavená […]
SIG Sauer predstavil civilnú verziu pušky XM7 americkej armády.
USA, 16. marec 2023 (AM) – Rok po zavedení limitovanej edície na americký trh oznamuje SIG Sauer zavedenie pušky americkej armády XM7 v civilnej verzii MCX-SPEAR. 28. februára 2023 firma SIG Sauer oznámila zavedenie viackalibrovej samonabíjacej pušky SIG Sauer MCX-SPEAR na komerčný americký trh. Verzia pušky XM7 bola predtým známa ako XM5 a oficiálne zavedená v roku 2022.. Už v januári 2022 spoločnosť SIG Sauer oznámila spustenie malej, limitovanej edície pušiek MCX-SPEAR, venovanej výlučne americkému komerčnému trhu. Napriek vysokej cene za značku ( okolo 7 999,00 dolárov ), bola zbraň prijatá na trhu dosť dobre. Rovnako ako jeho vojenský náprotivok aj SIG […]
Ondrej Antolík
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.
Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….