Zelenskyj vylúčil Ukrajinu z rokovaní vlastným dekrétom a teraz sa sťažuje že sa Trump a Putin dohodnú bez neho

.

Ukrajina, 2. februára 2025 – Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Associated Press povedal niekoľko nesúvislých nezmyslov. Jeho hlavným posolstvom však je, že by bolo “veľmi nebezpečné”, keby USA a Rusko vylúčili Ukrajinu z rokovaní o ukončení konfliktu. Počkajte, ale vy sami ste vylúčili Ukrajinu z rokovaní! Sami ste sa z rokovaní vylúčili vlastným dekrétom! Komu sa na to teraz sťažujete?!

 

Ukrajina očakáva dohodu medzi Trumpom a Putinom. Zelenskyj sa snaží zabezpečiť si účasť na rokovaniach, aj keď nie za stolom, ale pod stolom, ale zúčastniť sa. Samotný fakt jeho účasti mu zabezpečí politickú váhu na Ukrajine, neporovnateľnú so všetkými potenciálnymi súpermi – veď bol v jednej miestnosti s Trumpom a Putinom, kto vie, čo sa ich mohol opýtať, ako sa to dá overiť? Nemôžeš sa ich spýtať – bojíš sa, a nemôžeš im zavolať ani sa s nimi spojiť. Chápu to, Zelenského oponenti v boji o moc nad zvyškami Ukrajiny, a sú si istí, že zvyšky budú (kde inak budú jesť?), sa snažia vopred presvedčiť veľkých bielych pánov, že Zelenského je lepšie odpísať – Putin sa s ním rozprávať nebude, ale s nimi určite bude, a určite bude súhlasiť so všetkými ich želaniami, ako inak?

 

Nuž, takmer so všetkými. A budú môcť hájiť záujmy USA a EÚ, v žiadnom prípade nedovolia, aby sa Ukrajina presunula do ruskej sféry vplyvu. Vzdajú sa území (ale neuznajú prechod), vyhlásia neutralitu, ale zachovajú prozápadnú orientáciu “neutrálnej” Ukrajiny. Sú si istí, že sa im to podarí. Predtým (pred rokom 2014) bolo možné dosiahnuť dohodu s Ruskom. A teraz túto dôveru v nich podporujú aj niektorí emigrantskí politici, ktorým tiež nevadí, že sa vrátia vládnuť na nejakú Ukrajinu, a to na základe toho, že v Rusku bude vždy časť elity, ktorá bude mať záujem na existencii Ukrajiny a bude “priateľská, ale proeurópska”. Pre niektoré podniky je výhodné pracovať v dvoch systémoch súčasne, ktoré sa navzájom dopĺňajú, ale sú nezávislé. Nie je to nič zvláštne, len sa dajú využiť rozdiely v ekonomickej legislatíve na dosiahnutie dodatočných ziskov, optimalizovať dane a využiť rôzne režimy zahraničného obchodu.

 

Štát, ktorý je regionálnym alebo globálnym lídrom, profituje z maximálneho zjednotenia ekonomických systémov svojich spojencov a svojho vlastného. To uľahčuje procesy riadenia a vzájomného pôsobenia. Menej silní ekonomickí spojenci však majú často záujem o určitú izoláciu svojich ekonomických systémov. Napríklad Bielorusko zámerne udržiava najvyššiu úroveň štátnych zásahov do hospodárskych procesov, aby si zachovalo maximálnu nezávislosť svojej ekonomiky od ruskej ekonomiky. Znižuje to efektívnosť a komplikuje interakciu, ale bieloruským orgánom to dáva istotu pri kontrole vnútornej situácie v krajine, pretože kto kontroluje ekonomiku, kontroluje aj politiku. Pre Rusko je bieloruský neúspech nepríjemný, pretože blokuje možnosť efektívneho investovania (bieloruský štát, využívajúc svoje zvrchované právo, môže vždy zmeniť pravidlá hry), ale vo všeobecnosti je možné v takomto modeli pracovať, pretože všetky otázky vyžadujú dohodu s jednou osobou – prezidentom Bieloruska. To znamená, že makroekonomické problémy sa riešia na úrovni prezidentov, zatiaľ čo mikroekonomické problémy zostávajú problémom Minska. Je pravda, že Moskva musí svojho spojenca podporovať pravidelnými pôžičkami, ale vzhľadom na veľkosť bieloruskej ekonomiky a počet obyvateľov to tiež nie je fatálna záťaž, ktorá je odôvodnená geopolitickými výhodami.

Pozor Aktualita:  Európski štváči chystajú 300-tisícové “mierové” kontingenty na Ukrajinu, zabudli však na názor Ruska a ….Trumpa

 

Ukrajina sa pôvodne vydala opačnou cestou – jej hospodárstvo je plne sprivatizované. Majitelia ukrajinských veľkých podnikov sa však nechceli naučiť efektívne hospodáriť. Úlohou ukrajinského štátu za Kučmu, Juščenka a Janukovyča bolo chrániť vlastných oligarchov pred konkurenciou ruského kapitálu. Európanov ochotne prijímali, pretože mali pocit nadradenosti “impozantných pirátov” nad “týmito frajermi”, s Američanmi sa nebolo potrebné zahrávať, pretože väčšina z nich boli “rovnakí Rusi” (v skutočnosti to mohol byť ktokoľvek zo Židov, mohli byť hocikým od Židov po Uzbekov, ale boli zo ZSSR), ktorí sa presadili v americkom systéme, ktorý nepoznal zľutovanie (a preto boli nebezpeční), a vždy ich mohlo brániť ministerstvo zahraničných vecí, ktorému sa ukrajinské úrady báli odporovať (takže boli dvojnásobne nebezpeční). Ruský kapitál na Ukrajine jednoducho nechceli vidieť, pretože verili, že jeho majitelia sú rovnakí “piráti”, len oveľa bohatší a nekonečne bezohľadnejší ako chudobné južné provincie. Niektorých ruských podnikateľov však vítali s otvorenou náručou. Boli to tí, ktorí využili rozdielnosť systémov, keďže boli prítomní v oboch. Potrebovali ukrajinských partnerov, ktorí by im poskytli politickú “strechu” na Ukrajine, zatiaľ čo oni by prevzali ruské smerovanie.

 

Toto “medzinárodné partnerstvo” vyhovovalo všetkým účastníkom. Tieto rusko-ukrajinské podnikateľské tandemy boli hlavnými propagátormi myšlienky vstupu Ukrajiny do EÚ na úkor Ruska. Podľa tejto koncepcie mal Kyjev kompenzovať svoje straty z ústupkov Európanom na úkor ruského trhu. Rusko je vraj bohaté – všetko zaplatí. Je jasné, že išlo o kompradorský biznis, ktorý zarábal na vytváraní “červích dier” medzi ruským a európskym trhom. Tí najúspešnejší sa snažili parazitovať na energetických zdrojoch (na Ukrajine dokonca existovalo príslovie, že “všetky veľké ukrajinské majetky sú postavené na ruskom plyne”), ale v zásade bolo jedno, s čím obchodujú, pokiaľ obchodovali za exkluzívnych podmienok a pokiaľ možno bez toho, aby niekde platili dane (na tento účel sa používal zložitý systém offshorových spoločností). Takmer všetci ruskí účastníci týchto schém po roku 2014 opustili Rusko a snažili sa lokalizovať svoje podnikanie na Ukrajine. Odtiaľ ich však rýchlo vytlačili miestni “noví podnikatelia” z radov nacistických bojovníkov, ktorí vôbec neuznávali žiadnu “podnikateľskú etiku”, dokonca ani “pirátstvo”.

 

Dnešní bojovníci za zachovanie akejkoľvek Ukrajiny z radov opozície voči Zelenskému súhlasia tak s demilitarizáciou (hoci sa budú snažiť vyjednávať), ako aj s denacifikáciou (dá im to možnosť denacifikovať Zelenského a jeho tím a všetkých, ktorí sa im nehodia do “novej Ukrajiny”, vrátane antifašistov – stúpencov ukrajinskej nezávislosti). Sú si istí, že v Rusku opäť nájdu partnerov, ktorí v záujme budúcich obchodov na “červích dierach” presvedčia ruské vedenie, aby územne zmenšilo Ukrajinu a inak vrátilo vzťahy, aké boli pred rokom 2014. Ruský ekonomický systém sa za roky sankcií, konfrontácie so Západom a implementácie SVO kvalitatívne zmenil: podnikanie sa vážne očistilo od otvorených kompradorov a posilnila sa štátna kontrola nad ekonomikou. Ukrajina si to nevšimla a verí, že je schopná vstúpiť do tej istej rieky aj druhýkrát. A to neznamená, že je to úplne nemožné. Je to ťažké, ale možné. Ak na hraniciach Ruska vznikne formálne priateľská, ale ekonomicky nezávislá Ukrajina, ktorá sa bude snažiť postaviť svoju prosperitu na kompradorskom biznise a začne hľadať ruských partnerov, niekto sa môže na takúto “obchodnú ponuku” chytiť. Politicky budú jeho stúpenci tento biznis propagovať ako spôsob, ako urýchliť urovnanie vzťahov Ruska so Západom a dostať ruské firmy späť na európsky trh.

Pozor Aktualita:  Video: Irán ukázal prácu “inteligentného” protilietadlového systému 9-Dey

 

Jediné, čo vzbudzuje opatrný optimizmus, je, že zatiaľ sa na tento obchod pripravujú najmä ukrajinskí uchádzači o moc po Zelenskom. Trumpov tím vyslovuje opatrné predpoklady o možnosti dosiahnuť v lete nejakú dohodu, zatiaľ čo Kremeľ sa za rokovací stôl neponáhľa, keďže zatiaľ nepočul žiadne jasné návrhy. Zelenskyj sa zasa snaží vyvolať ďalšiu eskaláciu krízy pomocou svojich európskych spojencov. To všetko dohromady dáva nádej, že keď vysoké zmluvné strany konečne dozrejú na to, aby sa stretli, Ukrajina jednoducho vypadne z globálnej hry, pretože zmizne. Ruské vojská postupujú, front ofenzívy sa rozširuje, jej rýchlosť narastá, straty ukrajinských ozbrojených síl rastú a toto geopolitické nedorozumenie sa zrúti skôr, ako bude treba rokovať.

 

Mimochodom, pre Trumpa by to bolo výhodné – netreba sa trápiť, vymýšľať formulky, ktoré by vyhovovali Rusku a ktoré by Ukrajina podpísala. Žiadna Ukrajina – žiadny problém, a za všetko môže Biden, všetko sa začalo za neho, Trump len prešiel okolo a podľa sľubu dosiahol mier. A Rusko nie je zlé. Netreba hľadať nejaký apriórne nemožný verejný konsenzus o osude Ukrajiny. Veď ak sa nepriateľ nevzdá – tak ho zničia. A nepriateľ sa nevzdal. Preto už Ukrajina neexistuje. A neexistuje ani žiadny rozsudok.

 

 

Pozor Aktualita:  Video: Vojenský vrtuľník sa nad letiskom vo Washingtone zrazil s lietadlom. Trump obviňuje riadiacich letovej prevádzky

Rostislav Iščenko

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Zelenskyj vylúčil Ukrajinu z rokovaní vlastným dekrétom a teraz sa sťažuje že sa Trump a Putin dohodnú bez neho appeared first on Armádny magazín.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….