Zle spíte, nemáte s nikým trpezlivosť, cítite úzkosť? Tieto znaky nepodceňujte, hovorí odborníčka. Odkazuje aj, čo urobiť

Takýmto signálom môžu byť aj pretrvávajúce problémy so spánkom, ktoré sa nedajú vysvetliť objektívnymi okolnosťami, napríklad zlými podmienkami na spanie.

Práve zhoršený spánok často patrí medzi prvé signály problémov. „Nevieme si oddýchnuť, nevieme sa vyspať, cítime sa unavení, nevieme sa dobre sústrediť,“ vysvetlila prednostka Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Ľubomíra Izáková.

Keď nestačí ani dovolenka

K príznakom problémov podľa nej popri poruchách spánku patria pocity napätia a úzkosti. „Bojíme sa, že to nezvládneme, netrúfame si na to, čo zvyčajne zvládame,“ spresnila odborníčka. Dodala, že ak pri takýchto signáloch nepomôže krátkodobý oddych alebo dovolenka na zregenerovanie síl a ťažkosti sa vrátia, môže sa už jednať o psychickú poruchu. „Vtedy nie je hanbou osloviť odborníka a minimálne sa poradiť, čo by som mohol urobiť pre svoje duševné zdravie,“ upozornila Izáková.

Kristína Svarinská Čítajte viac Keď som prestala piť alkohol, hneď som bola tehotná alebo chorá, hovorí Kristína Svarinská. Akoby ľudia nechápali, že normálne je nepiť

Ak ide o psychoreaktívne ťažkosti, reagujeme na stres, ktorý sme prežili, tak prvým odborníkom má byť podľa Izákovej psychológ. Ak sa ťažkosti rozvinuli akoby samy od seba a napriek tomu, že sa snažíme si oddýchnuť a nájsť stratenú rovnováhu, sa nám to nedarí, je dobré vyhľadať psychiatra.

Ilustračné foto.

„Je úplne jedno, ktorého odborníka vyhľadáte. Pokiaľ je primárnou psychologická liečba, tak psychiater vás pošle za psychológom a ak psychológ zistí, že potrebujete aj lieky, a že je dôležitý biologický prístup, tak vás určite pošle k psychiatrovi,“ ozrejmila Izáková. Zdôraznila, že v oboch prípadoch je dôležité nebáť sa odborníka navštíviť.

Pozor Aktualita:  Krásnym ľuďom dávame ako spoločnosť vyššiu hodnotu, myslí si Kristína Svarinská. Nerozumiem tomu, radšej riešme, či sú ženy mužom rovnocenné

Antidepresíva nezaberú hneď

Keď ľudia pracujú pod tlakom a prepínajú svoje sily, rastie pravdepodobnosť, že dospejú až do pocitu vyhorenia alebo prepracovanosti. Prejavuje sa to napríklad zníženou trpezlivosťou s inými. „Často sa stáva, že na také podnety, ktoré by sme inokedy prešli s úsmevom alebo by sme si ich nevšimli, reagujeme hnevom alebo podráždenosťou,“ uviedla psychiatrička.

hokkaido, tekvica, pečená tekvica, Čítajte viac Tekvica – jesenný poklad pre zdravie aj dobrú náladu. A neuveríte, čo dokáže pri nervóznej mysli

Syndróm vyhorenia má viaceré štádiá, pri liečbe záleží na tom, v akom štádiu sa nachádzame. Liečebným prostriedkom býva zmena práce, životného štýlu, ale niekedy je potrebná aj liečba antidepresívami. „Pokiaľ sú ordinované, ich prvé účinky vidieť asi za dva týždne a úplný účinok sa prejaví možno o dva mesiace,“ povedala odborníčka.

Pozor Aktualita:  Trpí vaše dieťa krátkozrakosťou? Optika Fokus má špeciálne okuliare, ktoré im pomôžu problém so zrakom vyriešiť

Ľudia by podľa Izákovej mali prísť k odborníkovi a liečiť svoje psychické poruchy čím skôr. Prax podľa nej ukazuje, že si liečenie poruchy vie vyžiadať toľko času, koľko sa porucha rozvíjala pred začiatkom liečby.

"American Idol" Season 22 Top 10 Tastemaker Event Čítajte viac Prísni rodičia, detstvo v kostole a potom to prišlo… keď ‘pobozkala dievča’, jej kariéra sa rozbehla ako raketa, Katy Perry oslávila 40

„Akútne štádium sa väčšinou za dva mesiace zvládne, ak človek dobre odpovedá na liečbu a liečba mu sadne. Ale doliečovanie aj nájdenie si nového životného štýlu, aby sa to nezopakovalo, aby som si robil ‚prevenciu‘ v živote, na to treba oveľa viac času,“ podotkla Izáková.

Zuzana Smatanová o vyhorení a depresie. Siahla som si na úplné dno

Zdroj: TV Pravda

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….