Firma, od ktorej si štát objednal projekty kyberbezpečnosti, má problémy s daňami a blízko ku kauze Dobytkár

KošičkáIT firma Lynx na prvý pohľad môže pripomínať ideálny podnikateľský príbeh. Vznikla krátko po Nežnej revolúcii – založili ju už v roku 1991. Sídlo mala v košickom paneláku. Postupne rástla, až sa prepracovala na poprednú pozíciu medzi spoločnosťami, ktoré poskytujú služby v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Najväčším zákazníkom spoločnosti je štát, ako to sama uviedla pred súdom. V roku 2021 však nastal zlom, firma náhle prišla o bezpečnostnú previerku.

Vydávanie novej jej pozastavili a všetko nasvedčuje tomu, že je to pre problém okolo zdanenia reklamných služieb. IT firme ich dodala aj reklamná agentúra Roko, známa z korupčnej kauzy Dobytkár. Firma Lynx previerkou dodnes nedisponuje, čo je možné overiť nawebe Národného bezpečnostného úradu.

Problémy s daňami

Keďže IT firma Lynx veľkú časť svojich služieb poskytuje štátnym inštitúciám, kde je bezpečnostná previerka nevyhnutná, spoločnosť zo dňa na deň prakticky prišla o viacero kontraktov. Strata previerky znamenala, že musela ukončiť práce na rozbehnutých projektoch a bezodkladne odovzdať dokumentáciu k IT systémom, ako aj prístupy k nim.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý previerky vydáva, potom situáciu korigoval. Vydal jej dočasnú previerku, slúžiacu len na dokončenie niektorých projektov, a to do polovice roka 2023.

3fotky v galérii Sídlo spoločnosti Lynx v Bratislave Zdroj: Peter Sabo/ Aktuality.sk

Spoločnosť Lynx teda v roku 2022 požiadala o vydanie novej bezpečnostnej previerky, aby mohla pokračovať v činnosti a zapájať sa do obstarávaní, kde ju potrebuje. NBÚ však vydanie previerky pozastavil. Dôvod? Finančná správa po kontrole vo firme Lynx dorubila tejto spoločnosti dane vo výške 60-tisíc eur.

Firma sa následne obrátila na súd so žiadosťou, aby rozhodnutia daniarov preskúmal. Daňové konanie o nezaplatenej dani z pridanej hodnoty (DPH) jej totiž poriadne komplikuje prácu. Pre tento problém by totiž nemusela previerku na stupeň tajné, respektíve dôverné vôbec dostať a zákazkám od štátnych inštitúcií by bol nadobro koniec.

Pozor Aktualita:  Hana Marvanová: Nezávislé médiá sú pilierom demokratickej moci

Z uznesenia správneho súdu nie sú zrejmé podrobnosti spomínaného daňového problému. Sudkyňa však zverejnila uznesenie aj so zoznamom príloh, ktoré firma Lynx pripojila k svojmu návrhu. Uznesenie naznačuje, že finančná správa vidí problém v zdanení reklamných služieb z novembra 2018. Názvy príloh zase odhaľujú, ktoré subjekty ich mali dodávať.

Ktorým inšitúciam Lynx poskytoval služby

  • Ministerstvo obrany SR
  • Centrum výcviku Lešť
  • Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
  • Finančné riaditeľstvo SR
  • Ministerstvo vnútra SR
  • Ministerstvo zdravotníctva SR
  • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
  • Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby
  • Národné centrum zdravotníckych informácií
  • Slovenský hydrometeorologický ústav
  • Ústavný súd SR
  • Národný bezpečnostný úrad SR
  • Národná banka Slovenska

Zdroj: Lynx

Reklama od Dobytkára

Medzi dodávateľmi reklamných služieb pre firmu Lynx mala byť napríklad mimovládna organizácia Globsec a firma jeho riaditeľa Róberta Vassa, ale aj akciová spoločnosť Roko. Táto reklamná agentúra sa spomínala v kauze Dobytkár, kde okrem nej čelí obžalobe aj Norbert Bödör či Martin Kvietik.

Prokuratúra sa domnieva, že spoločnosť Roko bola zapletená do prania peňazí, ktoré mali pochádzať z úplatkov za pridelené agrodotácie cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Kauza Dobytkár je na Špecializovanom trestnom súde. Po zmene člena senátu sa musí pojednávať od začiatku.

Z uznesenia súdu k sporu medzi firmou Lynx a daniarmi nie je úplne jasné, čo presne mala agentúra Roko dodávať ítečkárskej firme z Košíc. Názvy príloh znejú nasledovne:

– Príloha_č_1_Zmluva_o_spolupráci_ROKO_2018.pdf,

– Príloha_č_3_Zadanie_a_ciele_reklamnej_kampane_2018_ROKO.pdf

– Reklamné plnenie Slovak House 2018.

Z názvov dokumentov možno usudzovať, že spoločnosť Roko dodávala reklamné plnenie. Posledná menovaná príloha s veľkou pravdepodobnosťou súvisí so Slovenským domom na zimných olympijských hrách v roku 2018 v Pjongčangu. Značka Slovak House bola totiž majetkom spoločnosti Roko, ktorá pri príležitosti olympijských hier organizovala projekty Slovenských domov.

3fotky v galérii Otvorenie Slovenského domu na ZOH v Pjongčangu Zdroj: Martin Baumann/TASR

Jedným z partnerov Slovenského domu v Pjongčangu bola práve aj firma Lynx. Okrem nej sa medzi partnermi objavila aj firma Bonul, ktorej majiteľom bol dnes už zosnulý Miroslav Bödör.

Pozor Aktualita:  Starmus Live: Garik Israelian

Na okolnosti okolo bezpečnostnej previerky firmy Lynx, ako aj konania pred daňovým úradom sme sa pýtali priamo tejto spoločnosti – na zaslané otázky však jej predstavitelia nereagovali. Či firme e-mail s otázkami dorazil, sme preverovali aj na recepcii firmy, kde nám pracovníčka potvrdila, že e-mail dostali a preposlali vedeniu spoločnosti. Podľa jej slov môže byť za mlčaním zaneprázdnenosť alebo neochota odpovedať. Ani po týždni sme sa tak odpovedí nedočkali.

Práčka a dlhy

Pokiaľ ide o vzťah spoločností Bonul a Roko, Aktuality.sk už v minulosti informovali, že esbéeska s reklamnou agentúrou obchodovala. Z dát Kočnerovej knižnice vyplýva, že Bonul vyplácal spoločnosti Roko státisícové až miliónové faktúry. Za reklamkou stojí obvinený podnikateľ Peter Kuba, ktorý počas rozhodovania o väzbe v kauze Dobytkár povedal, že vzťahy Bonulu a firmy Roko mali súvisieť s prezentáciou bezpečnostnej služby. Ako príklad uviedol, že Bonul chcel byť generálnym partnerom olym­pij­ské­ho do­mu na olympijských hrách v Bra­zí­lii.

Bonul skutočne figuroval medzi partnermi olympijského domu v Rio de Janiero. Keď však porovnáme viditeľnosť loga esbéesky, je na jednej úrovni napríklad so štátnym Transpetrolom. Ten za sebaprezentáciu v slovenskom olympijskom dome zaplatil 110-tisíc eur. Pred letnými olympijskými hrami v roku 2016 pritom Bonul poslal do firmy Roko niekoľko miliónov eur. Za čo presne Bonul platil a aké reklamné služby za milióny agentúra Roko pre esbéesku robila, nie je známe.

Prečítajte si tiež:

Prokuratúra v prípade Dobytkár podozrieva firmu Roko, respektíve Petra Kubu, že reklamné plnenia mohol využívať na pranie peňazí – teda že objem dodanej reklamy bol zámerne nacenený omnoho vyššie, ako bol jej reálny objem. Kde potom končili peniaze z firmy Roko, nie je úplne zrejmé. Firma totiž obchodovala aj so schránkovými firmami z Cypru, ale peniaze z nej mal vyberať aj samotný Kuba, ktorý mal Roku požičať milióny eur.

Pozor Aktualita:  Slovensko si pripomína 20. výročie členstva v EÚ

Faktom zostáva, že firma Roko po zadržaní jej šéfa Kubu prakticky ukončila činnosť. Zdá sa však, že to naštartovalo aj daniarov, ktorí sa na firmu pozreli bližšie. Aktuálne pri firme svieti daňový dlh vo výške takmer 1,6 milióna eur.

Otázky o spolupráci s firmou Lynx, ako aj o aktuálnom daňovom dlhu sme sa chceli spýtať aj Petra Kubu cez jeho obhajcu. Avšak do uzávierky nám neodpovedali.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….