Nahlasovanie nežiaducich účinkov liekov zvyšuje ich bezpečnosť

ŠÚKL vysvetlil, že každý liek môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. „Vedľajší účinok vzniká po užití lieku a ide o reakciu, ktorá je nechcená, prípadne škodlivá. Správnym užívaním liekov môžeme výrazne znížiť riziko závažných poškodení zdravia pacientov,“ ozrejmil.

Koľko liekov máme mať doma v rezerve, ako ich skladovať a čo s tými, ktoré sme neužili?

Zdroj: TV Pravda

Riaditeľ ústavu Roman Dorčík podotkol, že každé jedno hlásenie podozrenia na vedľajšie účinky lieku je neoceniteľné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia všetkých pacientov. „Hlásenia sa vyhodnocujú a v prípade nových zistení sa prijmú potrebné opatrenia. Môže tak dôjsť napríklad k zmene v predpisovaní lieku, v dávkovaní lieku, k pridaniu nových vedľajších účinkov alebo interakcií. Práve hlásenia pacientov, ktorí užívajú viacero liekov súčasne, môžu prispieť najmä k získavaniu nových údajov o interakciách,“ dodal ŠÚKL.

Pozor Aktualita:  Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie, pomôžu i vitamíny

unipharma, nepouzivat Čítajte viac Kedy sa v praxi stretávame s neregistrovanými liekmi?

Povinnosť hlásiť takéto podozrenia majú všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii lieku. Môžu ich nahlasovať i samotní pacienti, respektíve ich rodinní príslušníci či opatrovatelia. Urobiť tak môžu prostredníctvom elektronického formulára na webe ústavu, e-mailom či poštou. Rovnako tak na telefónnom čísle +421250701206.

Celý článok tu: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ Môžete tu mať napríklad vo forme spätného odkazu viac :Ceny reklamy
….